Mamy świadomość, że prawidłowo dobrane okulary, dodają uroku i stanowią dopełnienie wizerunku: zarówno codziennego, jak i profesjonalnego, to istotny element, który ma wpływ na samopoczucie i na to, jak jesteście postrzegani. Należy jednak mieć na uwadze, że okulary korekcyjne są nie tylko dodatkiem do stylizacji, ale przede wszystkim tym, co pozwala chronić oczy i umożliwia wyraźne i komfortowe widzenie. W dzisiejszym wpisie, naszym priorytetem będzie więc zdrowie i ochrona oczu. Jak mieć pod kontrolą swój wzrok? Odpowiedź jest oczywista- najważniejsze są regularne badania.
Jak często badać oczy i gdzie najlepiej to robić?
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o profilaktycznych badaniach wzroku.
Kto może wykonać badanie wzroku?
Za badanie wzroku odpowiadają okuliści. Okulista to lekarz, który zajmuje się narządem wzroku. Specjalista ten odpowiada za diagnozowanie oraz leczenie chorób związanych z oczami. Na wizytę do okulisty warto się umówić, gdy pogarsza się ostrość widzenia, pojawia się dyskomfort w okolicy oczu, a także gdy występują jakieś niepokojące objawy.
Konieczna udaj się do okulisty, gdy:
Twój wzrok nagle się pogorszył (najprawdopodobniej na skutek choroby oczu),
bolą Cię oczy, w okolicach oczu pojawił się stan zapalny,
doszło do urazu oka,
masz ograniczone pole widzenia,
widzisz mroczki lub błyski,
w centrum pola widzenia pojawiły się plamy,
masz problem z rozróżnianiem kolorów.
Optometrysta to natomiast specjalista, który diagnozuje wady wzroku i na tej podstawie dobiera odpowiednią korekcję optyczną, chodzi tu zarówno o okulary, jak i soczewki kontaktowe.Optometrysta nie zajmuje się leczeniem oczu, więc gdy zauważy na oku niepokojące zmiany, które mogłyby wskazywać na jakieś schorzenie, wtedy kieruje pacjenta do okulisty.
Optometrysta jest dobrze przeszkolony i posiada odpowiedni sprzęt do badania wzroku pod kątem doboru najlepszych narzędzi do korekcji. Wykonuje odpowiednie testy i pomiary, szczegółowo oceni pole i ostrość widzenia, ruchy gałki ocznej oraz ciśnienie śródgałkowe, co gwarantuje, że szkła będą najlepiej korygować posiadaną wadę.
Udaj się do optometrysty jeśli:
czujesz, że Twój wzrok się pogorszył i nie jest to wynik choroby oczu,
widzisz nieostro w soczewkach lub okularach,
po mrugnięciu, obraz, który widzisz przed oczami, jest rozmazany,
odczuwasz dyskomfort w trakcie noszenia soczewek lub okularów,
cierpisz na częste bóle głowy.
Podsumowując ,co odróżnia optometrystę od okulisty? Najprościej mówiąc: optometrysta zajmuje się korekcją wzroku, a okulista leczy choroby oczu.
Wiele osób odkłada badanie wzroku, aż nie zauważy znaczącej zmiany w swoim widzeniu.Tymczasem kłopoty ze wzrokiem to jedna z plag trapiących współczesne społeczeństwo.
Jak często umawiać się na badania?
Jeśli nie ma wcześniejszych wskazań, pierwsze profilaktyczne badanie wzroku u dzieci, wykonujemy pomiędzy 2-3 rokiem życia. Kolejne badania wzroku powinno przeprowadzać się każdorazowo podczas tzw. bilansu aż do 18 roku życia .
Osobom dorosłym zaleca się, żeby kontrolowały wzrok raz na dwa lata. Dotyczy to osób, które nie mają problemów ze wzrokiem. Osoby noszące okulary albo soczewki kontaktowe, powinni pojawiać się u okulisty co najmniej raz w roku. Również wtedy, kiedy nie odczuwają żadnych dolegliwości ani pogorszenia ostrości widzenia. Jeśli wada wzroku jest ustabilizowana, wizytę taką należy traktować jako profilaktyczną.
Również raz do roku sprawdzać powinny swój wzrok osoby po 40. roku życia, w tym wieku występuje też większe ryzyko pojawienia się najczęstszych chorób.
W przypadku, gdy podejrzewamy jakiś problem, na badanie najlepiej udać się natychmiast. Częste badania są bardzo ważne, ponieważ szybka diagnoza umożliwia szybkie podjęcie leczenia, a zaniedbanie badań to najczęstsza przyczyna poważnych kłopotów z widzeniem lub nawet utraty wzroku.
Jak często wykonywać badania wzroku?
To zależy przede wszystkim od wieku. Wzrok zdecydowanie pogarsza się pod 40 roku życia, wówczas występuje tez większe ryzyko pojawienia się najczęstszych chorób. Badania dla osób młodych zaleca się robić raz na 3 lata. Do 18 roku życia jest to zresztą o tyle proste że te badania wchodzą w skład ogólnorozwojowych badań wykonywanych w ramach tak zwanego bilansu. Dziecko więc będzie badanie pod tym kątem chociażby w wieku 14 czy 18 lat. Dopiero po 18 roku życia trzeba pamiętać o tym, żeby samemu zadbać o profilaktyczne wizyty u specjalisty. Po 40 roku życia powinno się wykonywać regularnie badania co dwa lata. A jeśli już mamy zdiagnozowaną wadę zaleca się badania raz na rok. I to oczywiście w przypadku, gdy widzenie jest całkowicie prawidłowe i nie dostrzegamy żadnych nie spotykanych wcześniej zaburzeń. W przypadku, gdy podejrzewamy jakiś problem na badanie najlepiej udać się od razu. Częste badania są bardzo ważne, ponieważ szybka diagnoza umożliwia szybkie podjęcie leczenia, a zaniechanie badań to najczęstsza przyczyna poważnych kłopotów z widzeniem lub nawet utraty wzroku. Statystyka jest tutaj bezlitosna – badania GUS pokazują, że ponad 80% osób po 50 roku życia boryka się z chorobą oczu.
Zapisz się na badanie wzroku w Gregoroptyk
Zapisz się na badanie u optometrysty online